Cimet ima dugu povijest kao začin i kao lijek, a u antičko doba, bio je toliko cijenjen da se smatrao dragocjenijim od zlata. Cimet ima lijep miris i slatki okus, a dostupan je u obliku štapića ili u prahu.
Postoji oko stotine vrsta cimeta, a ključne zdravstvene prednosti dolaze iz sastojaka koji se nalaze u kori cimeta.
Za cimet je trenutno dokazan učinak kod stanja kao što je pretilost, dijabetes i dislipidemiju.
Cimet – ljekovita svojstva
Cimet je široko poznati začin koji se dobiva iz kore drveća, a može se koristiti u obliku štapića ili u prahu. S obzirom na to da se dobiva iz kore drveća, sadrži mnoge hranjive i zdrave tvari. To su:
antioksidansi kao što su polifenoli kumarini,
dijetalna vlakna,
minerale poput magnezija, željeza, kalija i natrija,
vitamine A, C i B skupine.
Zbog kvalitetnih sastojaka koje sadrži, cimet ima protuupalna, antioksidativna i izrazito ljekovita svojstva.
Dozvoljena dnevna doza cimeta
Sigurna preporučena dnevna doza cimeta je maksimalno 6 grama. Vrijednosti iznad tih se ne mogu smatrati sigurnima za upotrebu. Cimet kod prekomjernog korištenja može dovesti do oštećenja jetre, a nije preporučljiv ni trudnicama u tim količinama.
Kako koristiti cimet?
Možete:
s njim začiniti jela,
piti čaj od cimeta ili đumbira i cimeta,
koristiti štapić cimeta,
jesti cimet i jogurt.
Postoje dvije vrste cimeta, cejlonski cimet i cimet imena kasija. Cejlonski cimet je podrijetlom sa Šri Lanke i općenito je zdraviji. Kasija cimet je podrijetlom iz Kine i sadrži manje ljekovitih sastojaka.
Cimet kontrolira šećer u krvi
Cimet ima značajne zdravstvene prednosti kod osoba s dijabetesom tipa 2. On pomaže tijelu reagirati na inzulin, čime se normalizira razina šećera u krvi. Određeni spojevi u cimetu stimuliraju receptore inzulina i inhibiraju enzim koji ih isključuje te time poboljšavaju sposobnost stanica da iskoriste glukozu.
Cimet pojačava moždane funkcije
Cimet je odavno pokazao da može uvelike poboljšati moždane funkcije. Samo prekrasan miris tog slatkog začina pojačava aktivnost mozga. Miris cimeta može poboljšati kognitivne obrade i poboljšati funkcioniranje mozga s pažnjom, memorijom prepoznavanja i radnom memorijom.
Ljudima koji pate od tjeskobe ili nervoze, cimet se preporučuje kao dodatak čaju ili kavi jer značajno smiruje um.
Cimet štiti od bolesti srca
Zbog svojih raznih anti-upalnih svojstva, cimet je vrlo učinkovit u očuvanju srca i arterija od oštećenja i infekcija. Brojne namirnice danas sadrže mnogo kolesterola i nezdravih masti koje s vremenom mogu dovesti do kardiovaskularnih bolesti i drugih prijetnji srcu.
Cimet pomaže u borbi protiv “lošeg” kolesterola, te značajno smanjuje razinu ukupnog kolesterola što može smanjiti rizik od srčanih bolesti. Osim toga, cimet i tlak su dobra kombinacija jer cimet razrjeđuje krv i sprječava nastanak visokog krvnog tlaka.
Čaj od cimeta
Cimet poboljšava funkciju debelog crijeva
Kombinacija kalcija i vlakana u cimetu može poboljšati funkcionalnost debelog crijeva. Kalcij i vlakna se vežu na žučne soli te pomažu kod njihovog uklanjanja iz organizma. Uklanjanjem žuči, vlakna pripomažu u sprječavanju oštećenja, čime se smanjuje rizik od raka debelog crijeva.
Dijetalna vlakna u cimetu također su vrlo korisna u ublažavanju simptoma iritabilnog crijeva kao što su proljev i zatvor.
Cimet sprječava rak
Istraživanja su pokazala kako cimet može smanjiti širenje stanica raka što prevenira protiv i pomaže oboljelima od raka. Cimet može minimalizirati povećanje kancerogenih stanica u tijelu, a također pomaže smanjiti stopu rasta leukemije.
Cimet poboljšava protok krvi
Cimet sadrži spoj kumarin, koji ima svojstvo razrjeđivanja krvi. To pomaže u poboljšanju cirkulacije krvi u cijelom tijelu, međutim, važno je napomenuti kako previše kumarina može dovesti do oštećenja jetre ili nepravilnog rada jetre, te je zbog toga najbolje konzumirati cimet u malim količinama.
Cimet smanjuje loš kolesterol
Cimet može značajno smanjiti razinu triglicerida i lošeg kolesterola u krvi, čime se smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti. Aktivni sastojak prisutan u cimetu može povećati sposobnost stanica da metabolizira šećer i do 20 puta brže.
Cimet tretira respiratorne infekcije
Za cimet se vjeruje kako će spriječiti i pomoći kod olakšanja simptoma kod prehlade. Za ublažavanje upale grla, dodajte jednu do dvije žličice cimeta u šalicu vrućeg čaja. Također možete dodati i limun, a i napraviti mješavinu meda i pola žličice cimeta te uzeti dva puta dnevno.
Cimet smanjuje bol kod artritisa
Istraživanja pokazuju kako cimet može smanjiti citokin povezan s artritičnom boli. Preporučljivo je konzumirati pola žličice cimetovog praha s jednom žlicom meda ujutro prije doručka.
Cimet djeluje protuupalno, a artritis je upravo upala koštanih zglobova. Cimet se pokazao korisnim za reumatoidni artritis jer sprječava stanice osteoklaste da razgrađuju koštane stanice.
Cimet kao lijek za mršavljenje
U zadnje vrijeme se sve više traži “brzi izlaz” od viška kilograma pa se spominju cimet i med za mršavljenje. Cimet utječe na smanjenje koncentracije lošeg kolesterola u tijelu, snižava krvni tlak i razrjeđuje krv. Također sadrži i kumarin, koji se nekad koristi za izbacivanje viška vode iz tijela.
Medom možete zamijeniti bijeli šećer i tako smanjiti njegovu konzumaciju. To će pomoći kod gubitka nepotrebnih kilograma, a u kombinaciji s cimetom može upotpuniti dijetu. Upotreba cimeta za mršavljenje još uvijek nije znanstveno potvrđena pa su mišljenja kontradiktorna i većinom bazirana na iskustvima pojedinaca.
Recept: Kuhane jabuke s cimetom
Sastojci:
-2 jabuke, narezane na kockice
-1/4 žlice cimeta (naruči ovdje)
-1/4 žličice stevije
-1/4 žličice kardamoma
-1/2 maslaca
-50 ml vode
-2 žličice ekstrakta vanilije
-500 g grčkog jogurta
Priprema:
Pomiješajte nasjeckane jabuke, šećer, cimet, muškatni oraščić i kardamom u velikoj posudi.
Zagrijte dublju i veću tavu na srednje jakoj vatri. U nju dodajte maslac i pričekajte da se rastopi. Potom, dodajte smjesu jabuka i začina u tavu zajedno s vodom i ekstraktom vanilije.
Kuhajte na niskoj temperaturi dok jabuke ne postanu mekane i većina vode ne ispari. To će vam biti oko 8 do 10 minuta.
Kad je gotovo, pomiješajte jabuke s grčkim jogurtom. Možete sve skupa dekorirati i servirati u čašama. Sloj grčkog jogurta, jabuka itd. Možete dodati i granolu ili kakve pahuljice za hrskavost.