Ječam

Ječam (lat. Hordeum Vulgare), poznat i kao ričet, geršl i kaša, mnoge će danas asocirati prvo na  – pripremu piva.
No ova jednogodišnja biljka iz porodice trava jedna je od najstarijih žitarica Europe i ima dugu i važnu povijest.  Sijao se još u kameno doba i jelima davao hrskavu notu. Slavni gladijatori nosili su naziv Hordearii, «jedači ječma», jer im je on bio glavni obrok u pripremama za naporne borbe. U Vedama se ječam i riža spominju kao „dva besmrtna nebeska sina“.  Ječam uspijeva u hladnijim krajevima i zauzima četvrto mjesto u proizvodnji žitarica u svijetu.

Razlog je njegova široka upotreba u proizvodnju kruha, slada, piva, alkoholnih pića,  kavovina, stočne hrane i drugih namirnica.

BOGATSTVO VITAMINA I MINERALA

U 100 g ječma nalazi se 354 kalorije. Obiluje nezasićenim masnim kiselinama.

Sadrži vitamin A, vitamin D, vitamin E i veće količine vitamina B12 (koji je inače rijedak u biljkama). Od minerala sadrži kalij, magnezij, cink, željezo, fosfor, kobalt, fluor i jod.  Ječam je bogat i pantotenskom kiselinom (vitamin B5), koja ima ključnu ulogu u stvaranju eritrocita i spolnih hormona. Ujedno, vitamin B5 može pomoći kod zacjeljivanja rana i ublažavanja simptoma reumatoidnog artritisa.

Potiče probavu i čisti organizam

Ječam ima mnogo ljekovitih primjena u oralnom i lokalnom liječenju. Lako je probavljiv i sadrži mnogo topivih vlakana.  Pospješuje probavu i održava ravnotežu crijevne flore. Slovi kao namirnica koja grije organizam tijekom zimskog perioda, ali i pomaže njegovom čišćenju u proljeće.

Smanjuje kolesterol

Nizozemski istraživači su otkrili da ječam sadrži do 35% nezasićenih masnih kiselina koje smanjuju kolesterol u krvi – više nego bilo koja druga žitarica.  Američka agencija za hranu i lijekove ga je i službeno odobrila  kao namirnicu bogatu topivim vlaknima koja umanjuju rizik od srčanih oboljenja. Bogat je izvor niacina, što dodatno štiti srce i krvne žile.

Štiti od raka dojke i prostate

Njemački istraživači otkrili su da ječam smanjuje rizik od karcinoma, zahvaljujući fitonutrijentima zvanima lignani. Rezultati studije ukazuju kako su žene koje su prije menopauze jele hranu bogatu lignanima smanjile rizik za dobivanje raka dojke za nevjerojatnih 62 posto. Od ječma koristi imaju i muškarci – redovita konzumacija namirnica bogatih lignanima smanjuje rizik za dobivanje raka prostate za 82 posto, pokazale su studije.

Pomoć kod bora

Od ječma možete napraviti hranjivu, prirodnu masku za njegu lica i ublažavanje bora.

U litri vode kuhajte dvadeset  grama ječmenog zrnja, dok sasvim ne omekša. Potom ga  izgnječite u kašu i dobro protisnite kroz gazu. Dobivenu kašu koristite kao masku za lice. Držite na licu 20 minuta. Zatim uklonite i na lice stavite obloge od procijeđene tekućine, na 10-ak minuta. U isto vrijeme, popijte čašu toplog čaja od ječma (tekućine koja vam je ostala). Za idealne rezultate, postupak ponovite tri puta tjedno.Obloge od kuhanog ječma možete stavljati i za ublažavanje bolova na zglobovima.

Ječmena voda – univerzalni lijek za sve vrste upala

Ječmena voda poznati je narodni lijek za sve vrste upala. Može se piti kod upala dišnog, probavnog ili mokraćnog sustava. Poznato je sredstvo za ublažavanje mučnine i povraćanja.

Jednu čajnu žličicu očišćenog ječma (bez ljuske) stavite u litru hladne vode. Pustite da zakuha i ostavite na jakoj vatri još deset minuta. (Po mogućnosti, koristite prirodnu izvorsku vodu). Procijedite uz pomoć gaze i pijte toplo, dva puta dnevno.

Ječmena sluz koja ostane nakon kuhanja vrijedna je dijetalna hrana koja pomaže kod problema s probavom i bolovima u želucu.

Za ublažavanje upale grla, toploj ječmenoj vodi možete dodati žličicu meda i sok od jednog limuna. Dodate li u ječmenu vodu žličicu himalajske soli, dobili ste izvrsno sredstvo za grgljanje i ispiranje grla.

Mlado lišće ječma – namirnica za pomlađivanje organizma

Mlado lišće ječma posebno je vrijedan lijek za detoksikaciju organizma.  Smanjuje razinu šećera u krvi,  kolesterol te pomaže pri sprječavanju pojave ateroskleroze.  Usporava starenje i potiče obnovu organizma. Obiluje antioksidansima te vitaminom E koji je jako važan za jačanje imunološkog sustava.

 

Redovito konzumiranje ječma:

  • snižava kolesterol

  • štiti od raka

  • sprječava nagle promjene glukoze u krvi

  • daje organizmu velike količine prirodnog vitamina E

  • liječi upale

  • čisti organizam

  • pomlađuje, čisti i štiti kožu od starenja

  • pomaže pri mršavljenju  

JEČAM U KULINARSTVU

Ovu žitaricu možete pripremiti na razne načine: u varivima, možete ga pirjati, pripremati kao rižoto, začiniti kao salatu. Ječam možete kombinirati ga s grahom, mahunama, porilukom, povrćem, kiselim kupusom, repom ili gljivama.

Za poznatu ječmenu kašu koristite ječam i vodu u omjeru 1:3 i kuhajte ga sat vremena.

Prženo i samljeveno zrno ječma odlična je zamjena za kavu.

Ječmenim brašnom možete zamijeniti dio brašna za kolače, kruh i peciva.

 

Salata od ječma i graha

Sastojci:

200 grama kuhanog ječma

300 grama kuhanog graha

narezani kiseli krastavci

kuhani kukuruz

1 glavica crvenog luka

začini – sol, papar, maslinovo ulje, jabučni ocat

Pomiješajte sve sastojke i začinite po želji. Dobar tek!